Емисии на парникови газове: Обхват 1, Обхват 2, Обхват 3

Dec 11

Контекст

В зависимост от това, откъде произхождат, емисиите на парниковите газове на дадено дружество се разделят на три категории: Обхват 1, Обхват 2 и Обхват 3.

Тази терминология е приета в Протокола за парниковите газове, който въвежда стандарти за изчисляване на емисиите на парникови газове в световен мащаб. Освен това въз основа на този протокол се основават и стандартите за отчитане на корпоративната устойчивост. Протоколът насърчава всички дружества да докладват за емисиите от обхват 1 и 2, като същевременно осигурява гъвкавост за емисиите от обхват 3, които, както ще видим, са по-трудни за идентифициране.

Емисии от Oбхват 1

Наричани още преки емисии, това са тези емисии, които дружеството генерира в хода на своята стопанска дейност и идват от различни ресурси, които са собственост на дружеството или се контролират от него. Те се разделят на четири подкатегории:

Емисии от стационарно изгаряне - възникват от използването на устройства, които изгарят твърдо, течно или газообразно гориво, обикновено с цел производство на електроенергия, и които са под контрола на дружеството (котли или генератори).

Емисии от превозни средства - възникват при използването на превозни средства, притежавани или използвани от дружеството, които отделят вредни емисии, докато се придвижват от едно място до друго (превозни средства, използвани за превоз на служители или камиони за дистрибуция).

Емисии от технологични процеси - отделят се по време на промишлени процеси и производство (фабричен дим, химикали).

Неорганизирани емисии - възникват в резултат на течове от охладителни дейности, както през срока, в който дадено оборудване се използва, така и при изхвърлянето му в края на този срок (фризери или климатици).

Емисии от Обхват 2

Това са непреки емисии от произведена енергия, която впоследствие е закупена от дружеството. Емисиите от обхват 2 се наричат непреки емисии, тъй като те възникват в бизнес процеса на дружеството, но източниците за генериране на енергия се притежават и контролират от външна организация. Например емисиите, произтичащи от използването на електроенергия, са емисии от обхват 2, тъй като енергията е закупена от доставчика на електроенергия и следователно не е пряка собственост на дружеството (поддържането на осветлението води до емисии от обхват 2).


За разграничаване на емисиите от обхват 1 и обхват 2 имаме следния пример: ако в млекопреработвателно предприятие изтичането на неорганизиран газ от фризерите е емисия от обхват 1, то енергията, използвана за работата на фризерите, е емисия от обхват 2.

Емисии от Обхват 3

Емисиите от обхват 3 са всички други непреки емисии, които се случват по веригата на стойността на компанията и които все още не са включени в обхват 2. Тези емисии са в резултат на бизнес дейностите на дружеството, но произтичат от източници, които дружеството не притежава или не контролира.

Емисиите от обхват 3 са или емисии нагоре по веригата, т.е. те възникват по време на производството на стоки или услуги, които дружеството купува или използва, или емисии надолу по веригата, т.е. те възникват в резултат на използването или изхвърлянето на продукти на дружеството.

Те съставляват най-голям дял от емисиите на дадено дружество и са разделени на 15 категории, като първите 8 са емисии нагоре по веригата, а останалите - надолу по веригата:
  1. Закупени стоки и услуги: добивът, производството и транспортът на стоки и услуги, закупени от дружеството. Тези стоки и услуги могат да бъдат свързани с производствения процес (материали) или не (мебели).
  2. Капиталови стоки: добив, производство и транспорт на капиталови стоки (сгради, превозни средства, машини)
  3. Дейности, свързани с горива и енергия, които не са включени в обхват 2: добив, производство и транспорт на горива и електроенергия, закупени от дружеството (потреблението им е включено в обхват 2)
  4. Транспорт и дистрибуция: транспорт и дистрибуция на стоки и услуги (от доставчиците до дружеството или между обектите на дружеството), с превозни средства, които не са собственост на дружеството (ако са собственост, са включени в обхват 1)
  5. Отпадъци: изхвърляне и обработка на отпадъци, образувани в рамките на дейността на дружеството, в съоръжения, които не са собственост на дружеството или не се контролират от него
  6. Служебни пътувания: превоза на служители по работа (в превозни средства, които не са собственост на дружеството или не се управляват от него)
  7. Пътуване на служителите до работното място: превоз на служителите от дома до работното място (в превозни средства, които не са собственост на дружеството или не се управляват от него)
  8. Наети активи: експлоатация на активи, наети от дружеството
  9. Транспорт и дистрибуция: експлоатацията на активи, отдадени под наем от компанията на други субекти
  10. Обработка на продадени стоки: преработка от трети страни на полуготови продукти, които да бъдат продадени от дружеството в окончателен вид
  11. Използване на продадените стоки: използване на крайния продукт от потребителя
  12. Отпадъци: използването или изхвърлянето на крайните продукти, продадени от дружеството от потребителите
  13. Отдадени под наем активи: експлоатацията на активи, отдадени под наем от компанията на други субекти
  14. Франчайзинг: франчайзинг операции на франчайзополучателя (субект, който е получил франчайз от дружеството)
  15. Инвестиции: емисии, свързани с инвестиции, реализирани от дружество или банкови институции